אטרקציות שאסור לפספס בפירנצה

דואמו פירנצה

אטרקציות שאסור לפספס בפירנצה

פירנצה היא בירת חבל טוסקנה שבאיטליה וללא ספק אחת הערים היפות במדינה! זו העיר שבה התגוררו והשאירו חותמם מיכלאנג'לו, מקיאוולי ובוטיצ'לי, והיא עשירה בתרבות, היסטוריה ואטרקציות מרתקות. בכתבה שלפניכם ריכזנו עבורכם את האטרקציות שאסור לפספס בפירנצה, לפי נושאים, כך שתוכלו לבחור מבין האטרקציות המומלצות את אלה שהכי מתאימות לכם. כי יש באמת כל כך הרבה מה לראות ולעשות בפירנצה, עד כדי כך שבדרך כלל לא ניתן לראות הכל בביקור יחיד. לכן חשבו מראש על מה אתם לא מוותרים, תכננו את הביקור והזמינו כרטיסים מראש ככל האפשר, כדי להימנע מהמתנה מיותרת בתורים.

פירנצה, איטליה

תוכן עניינים

אתרים ומוזיאונים היסטוריים

נתחיל כמובן, כמו בכל עיר אירופאית עם היסטוריה ארוכת שנים, במונומנטים ההיסטוריים המרשימים של פירנצה. יש בפירנצה אינספור כאלה, עמוסים ביצירות אמנות מרהיבות. אז בחרו את אלה שהכי נוגעים בכם.

אזור כיכר הדואומו – כנסיית Santa Maria del Fiore, מגדל הפעמונים ובית הטבילה

מדובר באחד מאתרי החובה של פירנצה. סביב כיכר הדואומו המרכזית עומדים לא מעט בניינים היסטוריים מרהיבים. בראשם, כנסיית סנטה מריה דל פיורה, שנחשבת לאחת הגדולות ביותר בעולם. פירוש שמה של הקתדרלה הוא "מרים הקדושה של הפרחים", על שם סמל העיר ושמה – פירנצה, שמשמעותו פרחים. על תקרת הכיפה שלה נמצא ציור הקיר הגדול ביותר בעולם, "יום הדין האחרון". הכיפה עצמה היא יצירת מופת אדריכלית שנוצרה על ידי האדריכל הנודע פיליפו ברונלסקי במאה ה-15. קוטרה מעל 40 מטר וניתן לעלות אליה לתצפית החולשת על כל העיר. מתחת לכנסייה נמצא מתחם קבורה קטן שהיה בכנסייה שעמדה פה לפני זו הנוכחית ונקראה Santa Reparata.

מגדל הפעמונים

מן העבר השני של הכיכר ניצב מגדל הפעמונים, ה- Campanile di Giotto. מבשר אמנות הרנסנס ג'וטו, עיצב את המבנה בתחילת המאה ה-14. הוא מעוטר לוחות שיש יוקרתי בצבעים שונים, ופסלים מרשימים הקשורים כולם לספרה שבע ומעידים על ערכי תקופת הרנסנס – שבע מידות טובות, שבע מלאכות שונות, שבעה נביאים ועוד. במעלה המגדל ולאחר טיפוס של 414 מדרגות, תזכו בתצפית מרהיבה על העיר.

בית הטבילה

לצד מגדל הפעמונים ניצב בית הטבילה של סנט ג'ון – The Baptistery of St. John. זה המבנה העתיק ביותר בפירנצה! הוא יפיפה לא פחות ממגדל הפעמונים, ויש לו דלתות מוזהבות שנקראו "דלתות גן העדן" בפי מיכאלאנג'לו. כיום מדובר בהעתק של הדלתות המקוריות, אותן יצר האמן האיטלקי לורנצו גיברטי. בכניסה לבית הטבילה ניתן להבחין בפסיפסים מרהיבים מהמאה ה-13 .

אפשר כמובן להסתפק בצפייה בכל המבנים היפים האלה מבחוץ, אך אם אתם רוצים להיכנס לסיור (רק אל הכנסייה עצמה הכניסה היא חופשית), לטפס לתצפית וגם לבקר במוזיאון הדואומו הצמוד לכנסייה, ומציג את יצירות האמנות המקוריות שעיטרו את כל הבניינים האלה, עליכם לרכוש כרטיסים או להצטרף לסיור מודרך (ומומלץ) באזור. בסיור מודרך מבינים לעומק מה רואים, על מה כדאי לשים דגש, ואת החשיבות ההיסטורית של האתרים השונים.

כדי לרכוש כרטיסי כניסה בלבד אל המוזיאון, כיפת הכנסייה (כולל דילוג על התור), מגדל הפעמון ומתחם הקבורה, לחצו כאן.

כדי להוסיף הדרכה קולית, שהיא אופציה פופולרית במיוחד, לחצו כאן. וכדי להוסיף סיור מודרך בכנסייה, לחצו כאן.

פירנצה, איטליה

גלריית האקדמיה

גלריית האקדמיה של פירנצה (Galleria dell'Accademia di Firenze) היא מוזיאון לאומנות בפירנצה, הידוע בעיקר הודות לפסל ״דוד״ שנמצא בו, של האמן האיטלקי הנודע מיכאלאנג'לו. במוזיאון תוכלו לראות את ארבעת פסלי "האסירים" והפסל "מתי השליח", גם הם מעשה ידיו של מיכלאנג'לו. ועוד ציורים ויצירות רבות של אמנים איטלקים ידועים כמו פאולו אוצ'לו, דומניקו גירלנדיו, סנדרו בוטיצ'לי, פיליפינו ליפי ואנדריה דל סארטו. המוזיאון פופולרי במיוחד ולכן מומלץ בכל פה לרכוש כרטיסים לדילוג על התור מראש.

לרכישת הכרטיסים לחצו כאן. אלו כרטיסים לזמן ספציפי.

לרכישת כרטיס שכולל מדריך אודיו לחצו כאן. ואם תרצו להוסיף סיור מודרך, לחצו כאן.

גלריית אופיצי

גם זה מוזיאון שאסור לפספס, והוא אחד מהידועים והעתיקים ביותר בעולם! הוא מכיל יצירות אמנות רבות שרובן נאספו על ידי משפחת מדיצ'י המפורסמת, ששלטה בעיר ובעולם האמנות שלה בתקופת הרנסאנס. מבנה המוזיאון עצמו נחשב לאחד המבנים המרשימים בעולם, וכשתראו אותו תבינו למה. בתוך המוזיאון מוצג אוסף יצירות מרשים שכולל אמנים איטלקיים חשובים כמו בוטיצ'לי, מיכלאנג'לו, טיציאן, רפאל, ועוד. ובקומת הקרקע הפתוחה ניצבים פסלים של בני משפחת מדיצ'י ושל אנשים חשובים אחרים כמו דה וינצ'י, מקיאוולי, ווספוצ'י.

לרכישת כרטיס כניסה לגלריה, כולל דילוג על התור, לחצו כאן.

להוספת מדריך אודיו לחצו כאן. ולסיור מודרך בגלריה לחצו כאן.

סמוך לגלריה נמצאת כיכר הסניורה (Piazza della Signoria), שהיתה בעבר מרכז העיר פירנצה. וסמוך לה ניצב הארמון הישן (Palazzo Vecchio). שבו התגוררו שליטי פירנצה, עד שהגיעו השליטים משושלת מדיצ'י ועברו לארמון חדש – ארמון פיטי. וכך קיבל הארמון הישן את שמו. הארמון, ששימש בעבר כמרכז השלטוני, משמש גם כיום כבניין העיריה, אך ניתן להיכנס ולסייר בו ובחדריו המרשימים.

לסיור מודרך בכיכר הסניורה ובאתרים סביבה, ועריכת היכרות מעמיקה עם ההיסטוריה המקומית, לחצו כאן.

מגדל אופיצי, פירנצה

קפלת מדיצ'י

אם תרצו ללמוד עוד על משפחת מדיצ'י, ששלטה במשך שנים רבות בפירנצה, וקידמה את עולם התרבות והאמנות ברנסאנס, כדאי לכם להגיע אל המקום הזה, שבו קבורים חלק מבני משפחת מדיצ'י. חלק מהמצבות עצמן הן יצירות אמנות מאת מיכלאנג'לו ואמנים חשובים אחרים. והקפלה היא חלק ממתחם בזיליקת סן לורנצו המרשימה, העמוסה יצירות אמנות בפני עצמה.

תוכלו להצטרף לסיור המודרך הזה שבמהלכו מבקרים בקפלת מדיצ'י ובאתרים נוספים בעיר שבהם פעלה המשפחה. או לרכוש כרטיס לכניסה עצמאית לקפלה, כאן.

מוזיאון מדיצ'י נמצא במרחק הליכה קצר, ב-Rotonda del Brunelleschi ומספר את כל קורותיהם של בני המשפחה והשפעתם האדירה על העיר, על התפתחות הרנסאנס ועוד. וכל זאת כמובן בליווי יצירות מרשימות במיוחד. לרכישת כרטיס כניסה לחצו כאן.

ארמון פיטי (Palazzo Pitti), גני בובולי והגשר הישן

בצידו העתיק של נהר ארנו (Oltr'Arno) החוצה את פירנצה נמצא ארמון פיטי. הארמון נבנה עבור משפחת פיטי בסוף המאה ה-15, אך שופץ ושוחזר רק בסוף המאה ה-19. משפחת מדיצ'י, היריבה למשפחת פיטי, רכשה את הארמון במאה ה-16 והוסיפה לו את גני בובולי המרשימים. בארמון מספר מוזיאונים וגלריית פסלים.

לחצו כאן לרכישת כרטיסים מראש לארמון פיטי. ניתן לבטל ללא עלות עד 24 שעות מראש.

לרכישת כרטיסי כניסה לגני בובולי לחצו כאן.

בין ארמון פיטי לארמון הישן, דרך האופיצי, מחבר מסדרון וזארי (Corridoio Vasariano), ששימש בעבר את בית המלוכה כדי לעבור באופן פרטי מארמון לארמון. הגשר הישן (Ponte Vecchio) מהווה חלק מאותו מסדרון, וגם הוא אחת מהאטרקציות המובילות של פירנצה. הוא חוצה את הנהר בשתי קומות, בראשונה תמצאו מגוון חנויות ודוכני תכשיטים. התצפית מהגשר על 2 צידי העיר מרהיבה.

ליד ארמון פיטי נמצאים גם גני ברדיני (Giardino Bardini) שניתן לטייל בהם וליהנות מהשלווה, לעומת גני בובולי העמוסים.

בזיליקת סנטה קרוצ'ה

הכנסייה היפיפיה הזו ניצבת בכיכר באותו שם כבר מהמאה ה-13, ובה קבורים מיכלאנג'לו, גלילאו, דנטה, רוסיני ומקיאוולי, לצד עוד איטלקים חשובים. בנוסף, הכנסייה מרהיבה מבחוץ ומבפנים ועמוסה ביצירות אמנות מפורסמות.

לחצו כאן לרכישת כרטיס כניסה, כולל דילוג על התור.

ואם אתם רוצים ללמוד לעומק על הבזיליקה והאנשים הקבורים בה, הצטרפו לסיור מודרך.

בזיליקת סנטה קרוצ'ה

מוזיאון ברג'לו (Museo Nazionale del Bargello)

הוא נמצא לא רחוק מכיכר הסניורה, בארמון ימי-ביניימי דמוי מבצר, ומארח בתוכו אינספור יצירות מרשימות, כולל פסל "דוד" המקורי של דונטלו, שהקדים את זה של מיכלאנג'לו בהיותו פסל העירום הראשון של הרנסאנס. המוזיאון אינו מפורסם כמו האחרים שהזכרנו כאן למעלה, ולכן מתאים למי שרוצים להתרחק קצת מההמון ובכל זאת לראות אמנות רנסאנסית במיטבה.

לפרטים ורכישת כרטיסים לדילוג על התור, לחצו כאן.

בית הכנסת הגדול

בית הכנסת נפתח בשנת 1882, והוא גם הלב הפועם של הקהילה היהודית של פירנצה כיום וגם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של העיר. שמו באיטלקית הוא Tempio Maggiore Israelitico והוא בולט בכיפותיו הירוקות מבחוץ ומפואר מבפנים. יש בו גם מוזיאון המספר על הקהילה בפירנצה דרך אוסף פריטים ויצירות.

לרכישת כרטיסי כניסה לבית הכנסת ולמוזיאון לחצו כאן.

מוזיאונים מומלצים בפירנצה

מלבד המוזיאונים העמוסים ביצירות אמנות היסטוריות, יש עוד כמה מוזיאונים בפירנצה, כדי לגוון קצת את הביקור בעיר.

מוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י

זה מוזיאון אינטראקטיבי (שנקרא Leonardo Interactive Museum), שמוקדש כל כולו להמצאותיו ויצירותיו של איש האשכולות לאונרדו דה וינ'צי. בתוכו תוכלו להתנסות בהפעלת הטנק, בורג התולעת, המסור ההידראולי, מכבש הדפוס ועוד מכונות ומנגנונים רבים אחרים שנוצרו הודות לשרטוטיו של דה וינצ'י. ותגלו עד כמה המצאותיו רלבנטיות גם בימינו.

לרכישת כרטיסי כניסה לחצו כאן.

מוזיאון גלילאו

יש פה את אחד האוספים הגדולים בעולם של מכשירים מדעיים. כולל המכשירים המקוריים שבהם השתמש גלילאו. האוסף הוא עדות לחשיבות שייחסו השליטים לבית מדיצ'י למחקר המדעי ולאמנות. בין היתר תוכלו לראות פה מדי חום, מיקרוסקופים, שעונים, משקלים ועוד.

לרכישת כרטיסי כניסה לחצו כאן.

המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה

המוזיאון הזה יזכיר לכם שפירנצה היא לא רק הרנסאנס! יש בו פריטים וחפצים מתקופת התרבות האטרוסקית ששלטה באזור זה באיטליה לפני יותר מ-2000 שנה. רבים מהם נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות ממש כאן! בנוסף, מוצגים במקום גם מוצגים רבים ממצריים העתיקה, ומהאימפריה הרומית והיוונית. אם אתם חובבי ארכיאולוגיה והיסטוריה – אל תפספסו!

לפרטים והזמנת כרטיסים לחצו כאן.

פירנצה, איטליה

מוזיאון הרכבות המיניאטוריות HZERO

במקום שהיה קולנוע עד לא מזמן, נבנתה מסילת רכבת מיניאטורית, מהגדולות באירופה. סביבה מוקמו אנשים, צמחים, בניינים ועוד, עולם שלם מוקטן עם דגמי רכבות שנחפזות ממקום למקום. זה מקום נפלא לבלות בו ביום גשום או ביום חם במיוחד.

לפרטים ורכישת כרטיסים לחצו כאן.

מוזיאון הכדורגל האיטלקי

אמנם בשנים האחרונות הקבוצות האנגליות והספרדיות מעניינות יותר את האוהדים הישראלים, אך לכדורגל האיטלקי יש עדיין מקום של כבוד בליבנו. למי שהם אוהדים שרופים של המשחק באשר הוא, כמוני, אני מציעה לא לפספס את הביקור במוזיאון, שמציג את ההיסטוריה של הכדורגל המקומי החל מ-1898! שימו לב שהמוזיאון מעט מרוחק מהמרכז ונמצא במזרח העיר, בכתובת Viale Aldo Palazzeschi, 20, אך ניתן להגיע אליו בקלות בתחבורה ציבורית.

לפרטים והזמנת כרטיסים לחצו כאן.

מוזיאון הסלפי

אין ניגוד חריף יותר בין הפנינים ההיסטוריות של פירנצה לבין המוזיאון הזה. שכולו עוסק בתשוקה האנושית המודרנית להצטלם ולהעלות את התמונות אל הרשתות החברתיות. ובכל זאת, לפעמים צריך פסק זמן מההיסטוריה. כאן תוכלו להשתעשע ולהצטלם על מגוון רקעים, והאמת שאפילו פה ההיסטוריה פוגשת אתכם בדמותו של הפסל "דוד". הכתובת: Via Ricasoli, 44, די קרוב למרכז העיר.

לפרטים והזמנת כרטיסים לחצו כאן.

פארקים בפירנצה

לפעמים צריך לקחת הפסקה מכל העתיקות ולבלות קצת בטבע עירוני. הנה המקומות המומלצים לעשות זאת.

פארק דלה קשינה (Parco della Cascine)

זה הפארק הכי גדול של פירנצה. הוא נמצא לאורך הנהר ומהווה את המקום המושלם לשאוף בו אוויר, ליהנות מהמדשאות, מהמזרקות ומהפסלים, וגם ממגוון הפעילויות שהוא מציע, החל מהחלקה על סקייטים, גני שעשועים לילדים, מגרשי טניס למבוגרים, ושוק פשפשים לכולם. זה השוק הפתוח הגדול והזול ביותר בעיר, והוא פתוח בימי שלישי בבוקר, מ-8:00 עד 14:00.

כיכר מיכלאנג'לו וגני האירוסים

שמה של הכיכר הוא Piazzale Michelangelo – כלומר "כיכר מיכלאנג'לו הקטנה". אבל בעצם היא בכלל לא קטנה. היא נמצאת במרומי גבעה ומוקפת בצמחיה. והיא פופולרית במיוחד כנקודת תצפית על העיר והבניינים המפורסמים שלה. מומלץ להגיע לכאן לעת שקיעה וליהנות מהנוף, לצד מגוון הדוכנים ואמני הרחוב, וגם, איך אפשר בלי, העתק של הפסל "דוד". מזרחית לכיכר נמצאים גני האירוסים (Giardino dell'Iris), שפורחים בהם, בעונה, מאות אירוסים שונים לצד בריכה פסטורלית. וזה לא סתם, האירוס הוא אחד מסמליה של פירנצה!

הגשר הישן, פירנצה

שווקים וקניות בפירנצה

רחוב הקניות המרכזי של פירנצה הוא Via de Tornabuoni, שם תמצאו את כל הרשתות המוכרות והאהובות, וגם בתי מעצבים כמו גוצ'י ופראדה. משם אפשר לצעוד לכיוון כיכר הרפובליקה הסמוכה, המוקפת בחנויות כמו זארה, H&M ופוטלוקר.

אם נקלעתם ליום גשום במיוחד או חם במיוחד, תוכלו לקפוץ אל בית הכלבו Coin. שמשתרע על פני שלוש קומות וניצב בערך באמצע הדרך בין גלריה אופיצי לפיאצה דלה סיניוריה. בכתובת Piazza del Grano, 5/6. יש פה בגדים לכל המשפחה, כלי בית, קוסמטיקה, והכי חשוב – שירותים!

השוק המרכזי (Mercato Centrale)

שוק הפשפשים של פארק דלה קשינה אינו השוק היחיד בעיר! זה שוק האוכל של פירנצה, והוא שוק מקורה שבקומתו התחתונה דוכנים עמוסים בפירות וירקות, גבינות ובשרים, וכל מוצר מזון אחר שתוכלו להעלות על דעתכם, שמיוצר באיטליה. זה המקום ללכת אליו כדי לטעום ולהריח את התרבות הקולינרית של פירנצה מקרוב. וכשתתעייפו, בקרו בקומה העליונה שבה דוכני אוכל ומקומות ישיבה. פתוח כל יום מ-9:00 עד 24:00.

כדי לחוות את השוק ואת האוכל המקומי כמו שצריך, מומלץ להצטרף לסיור מודרך בשוק, שאחריו מכינים מעדנים איטלקיים מכל התוצרת שאספתם, בסדנת בישול. ולבסוף כמובן גם אוכלים הכל!

לפרטים והזמנת מקומות לחצו כאן.

שוק סן לורנצו (Mercato di San Lorenzo)

שוק פתוח זה נמצא ממש בסמוך לשוק המרכזי. ובו תמצאו מגוון מוצרי עור, אופנה, עבודות יד ומזכרות לתיירים. אל תשכחו להתמקח! פתוח משלישי עד שבת.

שוק סנטאמברג'יו (Mercato di Sant’Ambrogio)

זו בעצם גרסה קטנה יותר של שוק סן לורנצו. בחלק המקורה של השוק אפשר לקנות אוכל לקחת אתכם או לשבת לאכול. ובחלקו הפתוח תמצאו דוכנים עם מוצרים שונים, החל מפירות וירקות ועד בגדים, מוצרים לבית ופרחים. השוק מתקיים ב-Piazza Lorenzo Ghiberti בימי שני עד שבת בין השעות 7:00-14:00.

שוק סנטו ספיריטו (Santo Spirito)

השוק מתקיים בשכונה בשם זה, ב-Piazza Santo Spirito שהיא הלב התוסס של השכונה. וסביבה מגוון חנויות ובתי קפה. זהו שוק פשפשים שפעיל ביום ראשון השני בכל חודש. ותוכלו למצוא בו עתיקות, עבודות יד, רהיטים, ספרים, בגדי וינטג' ועוד ועוד.

כמו שבטח כבר הבנתם, פירנצה היא עיר יפיפיה, עמוסה בהיסטוריה אך גם מחוברת היטב אל כל מה שיש לעיר גדולה להציע בימינו. אנחנו מאחלים לכם טיול נפלא, ומזמינים אתכם לכתוב לנו בתגובות על החוויות שלכם מפירנצה.

לכתבות נוספות למבקרים באיטליה לחצו כאן.

שיר ים פסקה

שיר ים פסקה

אני בעלת הבלוג צ'ק אין-אאוט, בו אני מתעדת את הטיולים שלי בארץ ובעולם. בבלוג תוכלו למצוא הרבה המלצות מה לעשות בכל יעד, אטרקציות מגניבות, מקומות לינה שווים, סיורים מגניבים, מסלולי טבע שלא כדאי לפספס, מסעדות עם אוכל צמחוני ועוד המלצות שוות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דואמו פירנצה

חדש באתר

יעדים פופלרים באיטליה

מחפשים מקומות לינה?

טיפים לתכנון חופשה

רוצים טיפים שווים?

יאללה, שלחי לי לאימייל...

דילוג לתוכן