רשות הטבע והגנים – סיכום של שנת 2020

שמורת נחל מערות מערות פרההיסטוריות

רשות הטבע והגנים – סיכום של שנת 2020

השבוע נערך מפגש העיתונאים השנתי של רשות הטבע והגנים, אך עקב בידוד לא יכולתי להגיע אליו. לאחר הכנס נשלח מסמך ריכוז מידע ונתונים שעלו במפגש, לרבות נתוני התיירות לשנת 2020. אם אתם כמוני, חובבי טבע וטיולים, המידע בו יעניין אתכם מאוד!

יעל במצוק צינים

נתוני תיירות בשמורות הטבע בצל הקורונה

במהלך שנת 2020 (סיכום מינואר עד אוקטובר כולל) טיילו בשמורות הטבע והגנים הלאומיים 5,408,282 מטיילים (ישראלים + תיירי חוץ). זאת לעומת 10,574,192  מטיילים בתקופה המקבילה אשתקד (ינואר-אוקטובר 2019).

בשנת  2020 מספר המטיילים הישראליים שביקרו בשמורות הטבע  ובגנים הלאומיים עמד על 4,699,421 מטיילים לעומת 7,489,659 מטיילים בתקופה המקבילה ב-2019.

אתרי רשות הטבע והגנים המבוקשים ביותר בקרב ישראלים בשנת 2020:

  1. הגן הלאומי אשקלון עם כ-300,000 מטיילים
  2. שמורת הטבע הבניאס עם כ-236,000  מטיילים
  3. שמורת הטבע עין גדי עם כ-217,545 מטיילים
  4. הגן הלאומי קיסריה עם כ-191,000 אלף מטיילים
  5. הגן הלאומי ירקון עם כ-182,000 מטיילים

גנים לאומיים חדשים

בשנת 2020 נחנך גן לאומי חדש ציר צבעי רמון במכתש רמון.

גן לאומי צבעי רמון

הגן הלאומי ציר צבעי רמון כולל ציר חדש בין מחשפי סלע מרהיבים, מקווי מים במדבר, סלעים בגוונים שונים, חולות צבעוניים, בנוף מדברי. המחצבות שהיו במקום שוקמו  ובמקומם הוקם גן לאומי המאפשר טיול בנוף מדברי מרהיב. בגן הלאומי  נמצא  "התנור" , שריד מתכת ענק ממפעלי המחצבות שהיו במקום. 

בקרוב יוקם במקום מרכז מבקרים הכולל שירותי תיירות לרווחת המבקרים.

התנור בגן ציר צבעי רמון

גנים לאומיים בעבודות פיתוח

ברשות הטבע והגנים עובדים, חופרים ומשפצים מספר גנים לאומיים שעתידים להיפתח ב-2021.

גן לאומי תל לכיש

צפוי להיפתח  בשנה הבאה לקהל לאחר כ- 7 שנות עבודה מאומצות במסגרתן הוקם מרכז מבקרים  חדיש שבו יוצג הקרב של כיבוש לכיש על ידי סנחריב מלך אשר. הקרב יתואר באמצעות העתקים של תבליטים שהתגלו בארמון נינווה. במרכז המבקרים יומחש הסיפור ההיסטורי באמצעים מתקדמים, לאחריהם יוזמנו המבקרים לעלות לתל ולחוות את הממצאים ששרדו בשטח והנוף הנשקף סביב.

תל לכיש הוא אתר ארכאולוגי רב שכבתי. עם כל חשיבותו ההיסטורית יש קושי להבין את התקופות השונות. המחשה תלת ממדים מנסה לעשות זאת על גבי התל. כמו כן הסבר על  הקשר בין האתר והמקרא.

אטרקציה מעניינת הוא שורת כסאות של כל מלכי יהודה כאשר גובה המשענת קובע את משך זמן בו מלך כל מלך על יהודה. 

גן לאומי סוסיתא

בימים אלו רשות הטבע והגנים חושפת, משמרת ומפתחת את אחד האתרים המרשימים בארץ – סוסיתא. העבודות יסתיימו בעוד כשנה ואז ייפתח לקהל.

האתר צופה אל הכינרת ממורדות הגולן, משלב בתוכו ממצאים ארכיאולוגיים מרהיבים עם נוף קרוב ורחוק.

העבודות מתרכזות בימים אלו בשני מבנים של צה"ל שהוקמו לפני שנת 67 עת המקום שימש כמוצב קדמי מול הצבא הסורי. המבנים  ההיסטוריים יוסבו למרכז מבקרים שיספר את הסיפור ההיסטורי העתיק של סוסיתא בתקופות הרומית והביזנטית ואת סיפור היסטוריה המאוחרת של כיבוש סוסיתא על ידי חברי קיבוץ עין גב. 

גן לאומי עין צנובר

בשטח הבסיס הצבאי צנובר, ליד צומת בית המכס בגולן, נובע מעיין נפלא. מקור המים של נחל המשושים. לאחר משא ומתן ארוך הגיעו רשות הטבע והגנים וצה"ל להסכמה על פינוי חלק מהבסיס לטובת הכשרת השטח לגן לאומי ושמורת טבע.

בחלק שיפותח יזרמו מי המעיין לשני ערוצים האחד ערוץ טבעי ושיקום אקולוגי, השני בריכות שכשוך ונופש בחיק הטבע לקהל הרחב.
במקום יוכשר גם חניון לילה למשפחות וקבוצות כבסיס ליציאה לטיולים באזור.

שלושה מיני צמחים חדשים התגלו השנה לראשונה

3 מיני צמחים, שלא נמנו עד כה על הצמחייה המקומית , התגלו וזוהו השנה לראשונה בישראל, ובעקבות כך גם הוחלט לצרפם  לרשימת המינים הנדירים של ישראל בהמלצת ועדת המומחים לעניין. המינים החדשים הם: לימוסלת המים, סמר ננסי ורצועית קומפר.

לימוסלת המים

משפחת לועניתיים נמצאה ביער אחיהוד באפריל 2020 על ידי חובב טבע בשם סיקו בכור והוגדרה על ידי ד"ר אורי פרגמן-ספיר. לימוסלת המים היא צמח קטן הגדל במקומות מוצפים בחורף, לפעמים טבול למחצה. בעל פרחים קטנים לבנים או ורדרדים.

מדובר במין בעל תפוצה רחבה ולא ברור אם האוכלוסייה שלו יציבה.

לימוסלת המים
צילום: סיקו בכור

סמר ננסי

התגלה בפעם הראשונה בישראל ביוני 2020 בבריכה עונתית בשמורת הטבע בריכת סמר, על  ידי דר בן נתן, בוטנאי במכון דש"א.

הסמר הננסי הוא  מין רחב-תפוצה, המופיע בדרום ומערב אירופה ובצפון אפריקה. הוא דומה מאוד לסמר מצוי, גם הוא מין חד-שנתי נמוך השייך לסוג סמר ונפוץ בבתי גידול לחים בארץ.

סמר ננסי
צילום: דר בן נתן

רצועית קומפר

התגלתה במאי 2020 בצפון הגולן בראש אחד הבונקרים על ידי סאקרה חן והוגדרה על ידי ד"ר אורי פרגמן-ספיר. זהו מין הנפוץ בסוריה, טורקיה, לבנון, עיראק ואיראן.

רצועית קומפר שונה מאוד מרצועית הגליל הידועה כאחד הסחלבים המרשימים והנדירים בישראל, שגם היא נמצאת בסכנת הכחדה. הפרחים של רצועית קומפר ורודים ארגמנים. משפית הפרח יורדות מספר רצועות ארוכות.

רצועית_קומפר
צילום : דר בן נתן

רוצים להיות מעודכנים כאשר עולים המלצות על מסלולים חדשים בבלוג?
היכנסו לעמוד הפייסבוק / הירשמו לניוזליטר / עקבו אחר ערוץ הטלגרם של הבלוג.

Picture of שיר ים פסקה

שיר ים פסקה

אני בעלת הבלוג טיולים צ'ק אין-אאוט, בו אני מתעדת את הטיולים שלי בארץ ובעולם. תוכלו למצוא הרבה המלצות מה לעשות בכל יעד, אטרקציות מגניבות, מקומות לינה שווים, סיורים מגניבים, מסלולי טבע שלא כדאי לפספס, מסעדות עם אוכל צמחוני ועוד המלצות שוות.

שתמיד נטייל,
שיר ים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת נחל מערות מערות פרההיסטוריות

לפי אזורים

חיפוש

חיפוש

חיפושים נפוצים

המלצות חמות

רעיונות נוספים

סופ"ש הקרוב

רוצים המלצות מה לעשות בשבת?

תוכן נוסף

רוצים טיפים שווים?

יאללה, שלחי לי לאימייל...

דילוג לתוכן